Klasyfikacja węgla

Węgiel zapewnia komfort cieplny w naszych domach. Sprawność pieca uzależniona jest od jakości oraz rodzaju węgla jakim palimy. Z artykułu dowiesz się o paramentach opału węglowego, mamy nadzieję, że ułatwi Ci to jego zakup.

Klasyfikacja węgla

Wskaźnikiem podczas dokonywania klasyfikacji węgla są parametry takie jak: typ, klasa, gatunek i sortyment.

Typ węgla

Dzieli się na typy, które różnią się od siebie właściwościami i sposobem spalania. Raz kupimy węgiel, który pali się czysto, a innym razem taki, który kopci i brudzi kocioł. To właśnie oznaka, że balansujemy pomiędzy różnymi typami opału. Dane określające jego typ zobrazowaliśmy dane w poniżej tabeli.

Typ Wartość opałowa Charakterystyka Kolor I struktura
Płomienny

20-26 MJ/kg

 

Łatwe i czyste spalanie, jasnożółtym płomieniem. Pozostawia koks, który po chwili znika. Sposobem i czasem spalania przypomina papier, dlatego potocznie zwany jest węglem  papierowym. Matowy, jasnoczarny

Łatwo się kruszy

Gazowo- płomienny

26-29 MJ/kg

 

Spala się pomarańczowo- czarnym płomieniem. Posiada średnią  zdolność spiekania, delikatnie się koksuje. Błyszczący, czarny

Twardy, trudny do skruszenia

Gazowo- mocarny

29-31 MJ/kg

 

Trudny w spalaniu, pali się ciemnopomarańczowym, kopcącym płomieniem. Dobra spiekalność, pozostawia długo spalający się koks.  Kopci i wydziela dużo smolistych, trudnoplanych gazów. Błyszczący, czarny (jak smoła)

Bardzo twardy, o jednolitej strukturze

Koksujący

< 29 MJ/kg

 

Wydziela szkodliwe substancje trujące tj. Gaz koksowniczy I ciężkie smoły. Nie powinien być stosowany w kotłach domowych. Szklisty, czarny (jak smoła)

Bardzo twardy, trudny do skruszenia

 

Klasa węgla

Określana jest przez uwzględnienie wartości opałowej, zawartości popiołu i siarki. Najistotniejszym parametrem jest wartość opałowa, która szacuje jaka ilość energii przekształcana jest w ciepło w procesie spalania. Na jej wskaźnik ma wpływ zawartość popiołu i wilgoci w węglu. Występuje w skali określanej poprzez MJ/kg tj. megadżule na kilogram.

W trzyczłonowym oznaczeniu węgla umieszczonym na etykiecie znajdziemy informację o wartości opałowej, zawartości popiołu i zawartości siarki, analogicznie do kolejności numerowania. Na przykładzie 28-07-06, oznacza węgiel o wartości opałowe 28 MJ/kg, o zawartości 7 % popiołu i 0,6 % siarki.

Słowne określenia:

iskokaloryczny – szacowany w przedziale 17-19 MJ/kg

Średniokaloryczny – szacowany w przedziale 20-25 MJ/kg

Wysokokaloryczny – szacowany w przedziale 25-30 MJ/kg

Sortyment

Sortyment klasyfikacji węgla określany jest poprzez wielkość ziaren. W kolejności od najgrubszych:

  • kostka (ok. 6-20cm)
  • orzech (ok. 2,5-8cm)
  • groszek, ekogorszek (ok. 0,8-3cm)
  • miał (ok. 0,1-3cm)
  • flotokoncentrat i muł węglowy (do 0,1cm )

Generalnie im ziarno grubsze, tym węgiel lepszy do zastosowania w domowym kotle. Niestety ma to wpływ na jego cenę.

Gatunek

W klasyfikacji węgiel został podzielony na cztery gatunki. Odnosi się do zasady: im mniejsza klasa i drobniejsze uziarnienie, tym słabszy jest jego gatunek.

Ekogroszek, to też węgiel

Ekogroszek to nic innego jak węgiel kamienny o sortymencie groszku. Posiada ulepszone parametry, dzięki temu ma niską wilgotność, mało popiołu i siarki. Nie kopci, bezdymne spalanie jest zasługą odpowiedniej techniki spalania, którą umożliwia konstrukcja kotła. Dzięki niskiej zawartości popiołu, ma zdecydowanie większą wydajność. Gwarantuje mniejszą emisję zanieczyszczeń, co sprawia, że ekogroszek jest bardziej przyjazny dla środowiska.