Ceny węgla szybują w górę. Według opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu cena węgla energetycznego w portach europejskich po raz pierwszy od dwóch lat przekroczyła 76 USD za tonę. Skok cen wynika m.in. z ciągłego wzrostu produkcji energii z paliw kopalnych (głównie węgla).

Aktualnie można zaobserwować wysoki wzrost popytu na węgiel. Niestety tymczasowe przestoje w kopalniach znacznie ograniczyły podaż. Podwyżka cen odczuwalna jest od Chin po samą Europę. Według analiz Bloomberg News w dłuższej perspektywie, popyt jest także wątpliwy. Fakt, że węgiel osiągnął najwyższy poziom wartości, nie wpłynie na inwestycje w nowe kopalnie.

Gwałtowny skok cen węgla. Co jest przyczyną?

Skok cen objawia się w postaci kryzysu egzystencjalnego węgla, a polityka klimatyczna sprawia, że coraz trudniejsze staną się inwestycje w nowe projekty.

Niezgodne będzie tutaj stwierdzenie, że typowy cykl surowcowy będzie powodem do zwiększenia produkcji oraz stabilizacji na rynku. Wszystko wskazuje na to, że optymalizacja popytu ciesząca się wyższymi przychodami, niż inwestycja w nowy projekt.

Wpływ na ograniczoną podaż mają liczne problemy takie jak podwyższone kwestie bezpieczeństwa w Chinach, intensywne opady deszczu w Indonezji oraz protesty w Kolumbii. Konsumpcji węgla sprzyja silna aktywność przemysłowa w światowej gospodarce. Według aktualnych analiz niskie temperatury w Europie zwiększyły zapotrzebowanie na węgiel o 10-15%.

Chiny znajdują się na podium w zakresie wydobywania oraz wykorzystywania węgla, spalają około połowy światowych dostaw. W ostatnim czasie odnotowano tam dużą liczbę wypadków górniczych, przez co kwestie bezpieczeństwa zostały objęte większym rygorem. Mniejsze kopalnie w całym kraju są zamykane. Ceny węgla  w Chinach wzrosły o 34%.

Ceny węgla na świecie i prognozy.

Z długotrwałych prognoz wynika, że brak możliwości importu węgla australijskiego do Chin nie zmieni się przez długi czas. Co w efekcie oznacza komplikacje w pozyskiwaniu wysokogatunkowego węgla z Australii. To może być powodem do przekształcenia składu węgla koksującego w chińskich hutach, w zamian za gatunek z Mongolii, Kanady, USA czy Rosji.

Najwyższe ceny węgiel osiągnął także w australijskim porcie Newcastle, gdzie aktualnie kosztuje około 118 dolarów za tonę.

Indonezyjski Bukit Asam obwieścił, że będzie próbował zwiększyć produkcję w tym roku.

W krajach Europy Zachodniej odnotowano skok produkcji energii wszystkich paliw kopalnianych.

Węgiel kamienny – 110%

Gaz – 85%

Węgiel brunatny i ropa – 54%

Atrakcyjność węgla kamiennego wzrosła w związku z podwyżką cen gazu. W konsekwencji nastąpiła podwyżka marży elektrowni węglowych.

Przedsiębiorstwa dokładają starań, by zwiększyć wydobycie  surowca z istniejących kopalni. Skok cen w Europie w konsekwencji może oznaczać nieopłacalność operacji lub konieczność zamknięcia. Rządzący robią co w ich mocy, by zwiększyć transformację energetyczną.

Węgiel i źródła odnawialne są niezbędne do zapewnienia korzystnej cenowo, niezawodnej energii przy równoległym zredukowaniu intensywności emisji.