Dlaczego węgiel drożeje?

Ceny węgla szybują w górę. Wyraźny skok obserwujemy na terenie całego świata. Ceny w Europejskich portach są porównywalne do cen w 2011 roku, aktualnie koszt za tonę węgla o wartości opałowej 25 MJ/kg dochodzi do 120 dolarów. Tak drogo nie było już od lat.

Jakie są powody wzrostów cen węgla?

Faktem jest, że w ostatnich miesiącach ceny węgla wyraźnie skoczyły w górę. Zwyżki zauważalne są na całym świecie, ceny referencyjne na terenie Australii, Kolumbii czy RPA znacząco wzrosły. W europejskich portach ARA cena za tonę węgla sięga nawet do 120 dolarów, statystycznie w czerwcu wynosiła około 108 dolarów za tonę, a w pierwszych miesiącach roku około 78 dolarów za tonę. Porównując ceny do cen sprzed roku, gdzie wartość utrzymywała się na poziomie 40 dolarów za tonę, podwyżki są abstrakcyjnie wysokie. Wróćmy więc do pytania, co jest powodem wzrostów cen węgla? Jak długo będą utrzymywać się podwyżki?

Wygląda na to, że to wartości okresowe, które nie utrzymają się zbyt długo. Zwyżki cen zostały spowodowane przez kilka czynników. W głównej mierze to konsekwencje po-covidowe. Gospodarka światowa przyspiesza i stara się nadrobić straty, w efekcie wrasta popyt na paliwo oraz energie. Mając na uwadze wiele rynkowych zawirowań, wydobycie spowolnione przez COVID, nie jest w stanie przyspieszyć w szybkim tempie.

Gospodarki na terytorium azjatyckim wznowiły produkcję, co w konsekwencji zwiększyło zapotrzebowanie na energię oraz popyt na węgiel. Jednocześnie, już podczas pandemii przez złą koniunkturę firmy zredukowały wydobycie i podaż na węgiel, była znacznie mniejsza. Wpływ na kształtowanie cen węgla ma jego główny odbiorca, czyli Chiny. Przez konflikt polityczny z Australią, Chiny zaprzestały importu węgla z ich regionów.

W efekcie Chińczycy zaczęli szukać innych dostawców. Problem z podażą pojawił się na terenach większości krajów. Nawet w Chinach wystąpiły trudności z zapewnieniem dostaw węgla. Wpływ na ograniczoną podaż mają liczne problemy takie jak podwyższone kwestie bezpieczeństwa w Chinach, intensywne opady deszczu w Indonezji oraz protesty w Kolumbii. Konsumpcji węgla sprzyja silna aktywność przemysłowa w światowej gospodarce. Sytuacja została wykorzystana przez Rosjan, którzy zwiększyli eksport o około 20%, ze względu na wyższe ceny stawiają na wywóz węgla na tereny azjatyckie.

Według aktualnych analiz niskie temperatury w Europie zwiększyły zapotrzebowanie na węgiel o 10-15%.

Dotkliwa zima była jednym z głównych czynników, mających wpływ na zwiększenie zapotrzebowania na węgiel w Europie. To w konsekwencji zwiększyło wartość jego ceny. Innym czynnikiem był wzrost cen gazu oraz ropy naftowej, co przełożyło się na większą opłacalność wykorzystania węgla. Dodając do tego trudności ze statkami przewożącymi węgiel oraz wzrastającą opłatą za przewóz, mamy kilka istotnych powodów wzrostu cen.