Kiedy najlepiej kupować węgiel (w jakiej porze roku) i dlaczego?

Do zimy warto przygotować się odpowiednio wcześnie, aby nie dać się zaskoczyć niskim temperaturom. Każdemu właścicielowi domu zależy na kupnie odpowiedniej jakości oraz ilości węgla. Ważne by opał dotarł do nas na czas i odpowiednio spełniał swoje funkcje.

Warto zaopatrzyć się w węgiel odpowiednio wcześnie

O konieczności zakupu węgla z reguły przypominamy sobie w momencie, gdy aura za oknem robi się mniej przyjemna, na zewnątrz jest zimno i mokro. Z powodu zwiększonego popytu, mogą wystąpić trudności z pozyskaniem opału. To może wiązać się z wydłużonym czasem oczekiwania na dostawę węgla oraz na jego jakość. To jeden z powodów, dla którego warto zaopatrzyć się w węgiel odpowiednio wcześnie.

Zakup w okresie letnim jest ekonomiczny

Nieograniczona dostępność nie jest jedynym argumentem do zakupu węgla w okresie letnim. Kolejną z zalet są względy ekonomiczne, z reguły ceny węgla są trochę niższe. Przyczyną spadku cen jest oczywiście niższy popyt.

W sezonie letnim łatwiej dostać węgiel dobrej jakości

W sezonie letnim łatwiej dostać węgiel dobrej jakości, w tym czasie nie ma problemów z wilgotnością, przez co opał jest odpowiednio suchy. Zarówno węgiel workowany, jak i ten sprzedawany luzem trudno uchronić przed wilgocią, która może obniżyć jego jakość np. pod względem kaloryczności. Wskaźnik wilgotności opału wpływa na proces palenia, w przypadku suchego surowca kocioł osiąga odpowiednią temperaturę w zdecydowanie krótszym czasie. Wilgotność ma wpływ na objętość opału, w przypadku ekogroszku spadek może sięgać nawet 10 %. Nie trzeba być ekspertem, aby wiedzieć, że dobry węgiel powinien być odpowiednio wysuszony, temperatury letnie ku temu sprzyjają.