Ekogroszek workowany, czy warto kupować węgiel w tej formie?

Trudno wymienić jak wiele zalet niesie za sobą ogrzewanie domu ekogroszkiem. Producenci zapewniają możliwość zakupu opału w formie workowanej lub luzem. Która jest lepsza? Czy ma wpływ na parametry surowca? W jakiej postaci warto kupować ekogroszek?

Zalety workowanego ekogroszku

Węgiel workowany ma wiele zalet. Pakowany w worki jest czystszy i wygodniejszy, łatwy do transportu i magazynowania. Zapewnia także możliwość prostszej weryfikacji wagi zakupionego towaru. Profesjonalne składy opału ekogroszku ważą surowiec za pomocą atestowanych wag elektronicznych, o dokładności do 0,5 kilograma. Dodatkowym atutem jest to, że ekogroszek workowany nie zawiera miału. Otrzymuje się więc produkt o rzeczywistej, pożądanej granulacji.

Jakości i parametrów ekogroszku możemy być pewni tylko wtedy, gdy kupujemy opał u pewnego źródła. Na opale workowanym widoczne są informacje o danych producenta i parametrach. W przypadku, gdy dane nie są zgodne z deklarowanymi, mamy podstawę do reklamacji.

Pakowanie opału w plastikowe worki ma także wpływ na deklarowane parametry jakości. Dzięki zgrzewaniu worków możemy mieć pewność, że nikt poza producentem nie ingerował w jego skład. Produkt zachowuje wewnętrzną wilgotność, dzieci temu mamy gwarancję, że opał utrzymuje kaloryczność i tym samym nie traci wartości opałowej.

Poza tym ekogroszek workowany to najczystsza forma pakowania węgla. Produkt dostarczany jest do klienta na paletach, dzięki temu utrzymuje się czystość na posesji oraz w kotłowni. Oprócz tego zapewnia łatwość składowania oraz dozowania do zasobnika.

Nieprawidłowo składowany opał wietrzeje, przez co traci na kaloryczności i wartości opałowej. Węgiel składowany luzem traci wartość energetyczną o około 25-30% w okresie dwóch miesięcy. Worki chronią opał przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak woda czy słońce.

Pozorna oszczędność

Niezaprzeczalnie, jedną z największych zalet ekogroszku sprzedawanego luzem, może być jego stosunkowo niższa cena. Wynika to głównie z dodawania do ogólnej ceny worków, palet, folii oraz samego workowania. Na tym zalety luźnego opału się kończą. Ekogroszek sprzedawany luzem generuje więcej brudu oraz pyłu, a jego rozładowanie wymaga większej pracy. Węgiel workowany dostarczany jest w wygodnej formie, na palecie. Dostawcy mogą więc umieścić go w wyznaczonym miejscu, co oszczędza czas oraz energię. Składowanie zajmuje stosunkowo mniej miejsca. Dodatkowo możemy kupić jeden worek, zamiast całej tony.