Piece z podajnikiem – jaki ekogroszek do nich stosować?

W naszym klimacie ogrzewanie domu jest koniecznością. Dla wielu właścicieli domów sezon grzewczy to wyzwanie. Popularnością cieszą się piece z podajnikiem na ekogroszek, są nowoczesne i wygodne w użytkowaniu. Jaki ekogroszek stosować do pieca z podajnikiem? Najlepiej taki, który ma dobre właściwości.

Czym jest piec z podajnikiem?

Piece z podajnikiem są ekologiczne i łatwe w obsłudze. Umożliwiają spalanie w sposób znacznie mniej szkodliwy dla środowiska, a przy tym względnie tani i ekonomiczny. Na rynku dostępne są piece z podajnikiem tłokowym i ślimakowym. Kluczową rolę w ogrzewaniu odgrywa odpowiedniej jakości opał.

Ekogroszek workowany czy luzem?

Mimo niższej ceny warto zakupić workowany ekogroszek. Za sprawą pakowania w worki mamy gwarancję, że produkt zachowa właściwe parametry, zwłaszcza odpowiednią wilgotność. Dobrej jakości ekogroszek charakteryzuje się niską wilgotnością na poziomie 5-10%. Oprócz tego pozwala na utrzymanie porządku i czystości w kotłowni. Łatwiejsze jest także dokładanie paliwa do podajnika oraz wydzielanie ilości opału.

Dlaczego zawartość wody w ekogroszku jest tak ważna?

Ekogroszek składowany luzem może być narażony na zwilgotnienie. Mokry ekogroszek emituje do atmosfery więcej szkodliwych substancji. Dodatkowo ma dużo mniejszą wydajność. Część energii zamiast na ogrzanie domu wykorzystuje na odparowanie wody. Dodatkowo wysoka wilgotność negatywnie wpływa na pracę kotła, zwiększając ryzyko rdzewienia. Producenci pieców z podajnikiem rekomendują, by wilgotność węgla nie przekraczała 12%.

Spiekalność ekogroszku – ważny parametr

Spiekalność ekogroszku wpływa na pracę kotła. Wysoki wskaźnik powoduje zbieranie się dużych ilości popiołu, tym samym mniejszą efektywność spalanego opału. Producenci kotłów zalecają zakup ekogroszku o nikim współczynniku spiekalności, tak aby wskaźnik mieścił się w przedziale 0-20 RI.

Wartość opałowa

Opał z wysoką wartością opałową (26-29 MJ/kg) to doskonały wybór podczas silnych mrozów. Zapewni odpowiednie dogrzanie domu i ekonomiczne spalanie. W efekcie oznacza to oszczędniejsze spalanie i rzadszą potrzebę uzupełniania podajnika.

Ekogroszek o niższej kaloryczności (21-24 MJ/kg) sprawdzi się podczas cieplejszych dni np. wiosną i jesienią. Na okresy przejściowe z kolei taki, o kaloryczności 23-27 MJ/kg.

Zadbaj o ciepło i komfort w swoim domu. W naszym składzie oferujemy ekogroszek o najlepszych parametrach.