Ekogroszek – za i przeciw

Rozważając wybór sposobu ogrzewania, warto przeanalizować „za” i „przeciw”. Czy piec na ekogroszek jest ekologiczny? Czy ekogroszek jest opłacalny? Odkrywamy zalety i wady.

Ekologiczny ekogroszek

Ekologiczny charakter to jedna z najważniejszych zalet tego materiału opałowego. Ekogroszek zdecydowanie zasługuje na przedrostek „eko”. Chodzi głównie o to, że przez odpowiedni skład, surowiec zapewnia niską emisję związków siarki i azotu, dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji powodujących zanieczyszczenia środowiska. Węgiel generuje niewielkie ilości spalin i popiołu.

Zalety ekogroszku

Dobry ekogroszek cechuje się dobrymi parametrami. Oprócz ograniczonej emisji gazów i pyłów ekogroszek to paliwo ekonomiczne. Wszystko dzięki wysokiej kaloryczności. Surowiec pozostawia po spaleniu małe ilości popiołu. Dzięki temu rzadziej wykonuje się czyszczenie wkładu kominowego. Za zaletę uznaje się także możliwość zautomatyzowania obsługi pieca. W efekcie proces podawania paliwa zapewnia równomierne i nieprzerwane spalanie i utrzymanie temperatury. Dzięki urządzeniom nowej generacji uzupełnianie pojemnika mniej więcej raz w tygodniu, stanowi podstawową obsługę pieca.

Optymalizacja spalania i obniżenie kosztów ogrzewania to kolejna zalety ekogroszku. Nowoczesne sterowniki oraz regulatory pokojowe pozwalają na dopasowywanie parametrów oraz temperatury. Utrzymanie w optymalnych ryzach daje oszczędność energii, a tym samym zmniejsza koszty ogrzewania.

Warto wziąć pod uwagę dużą dostępność ekogroszku na rynku. Jeśli zainteresujemy się zakupem w sezonie letnim, możemy upolować opał w bardzo korzystnej cenie.

Wady ekogroszku

Ekogroszek posiada swoje gorsze strony. Jedną z nich są początkowo wysokie koszty inwestycji związane z zakupem kotła. Należy jednak pamiętać, że to jednorazowy wydatek, a eksploatacja nowoczesnego kotła jest oszczędna. Do wad można zaliczyć także konieczność okresowych przeglądów i konserwacji, które zapewniają sprawne działanie pieca. Ze sprzętem wiąże się także pewne ryzyko awaryjności. Piece wyposażone są w różne sterowniki, mechanizmy i czujniki, bardziej skomplikowane niż w piecach węglowych. W związku z tym istnieje możliwość awarii jednego z podzespołów.