Pellet z łusek słonecznika – jak powstaje i dlaczego jest tak dobry

Pellet to najbardziej ekologiczne paliwo, jego spalanie w odpowiednim do tego piecu ma praktycznie neutralny wpływ na środowisko. Jednocześnie ma wysoką wartość energetyczną. Stanowi alternatywę dla paliw tradycyjnych jak węgiel, gaz czy olej opałowy. Kolejnym plusem są rozsądne koszty eksploatacji oraz wysoki komfort użytkowania pieca. Coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju ogrzewanie. Dziś przyjrzymy się bliżej pelletowi z łusek słonecznika. Jak powstaje oraz dlaczego ma tak pozytywne opinie?

Pellet – ogólna charakterystyka

Pellet jest granulatem produkowanym głównie z odpadów drzewnych i roślinnych, prasowanych i wyciskanych pod wysokim ciśnieniem, przy zachowaniu określonej temperatury i wilgotności. Pellatyzacja jest ekologiczna i ekonomiczna, wykorzystuje pozostałości biomas, które w przeciwnym razie pozostałyby bezużyteczne i niezagospodarowane. Pellet najczęściej dostępny jest w formie drobnych wałeczków długości kilku centymetrów i średnicy od 6 do 25 milimetrów. Przy jego produkcji nie wykorzystuje się żadnych toksycznych dla środowiska substancji, nie powoduje alergii oraz nie wytwarza przykrych zapachów. Ogrzewanie domu pelletem jest z reguły bezobsługowe, czyste i wygodne.

Rodzaje pelletu

Na rynku jest wiele rodzajów pelletu. Produkowany jest w różnych odmianach czy stopniach spalania. Na przykład w zależności od rodzaju biomasy, z jakiej powstał, możemy wyróżnić trzy podstawowe typy: pellet drzewny, pellet słomiany oraz pellet słonecznikowy.

Pellet z łusek słonecznika – jak powstaje

Pellet z łusek słonecznika to doskonała alternatywa dla pozostałych wykorzystywanych biomas. Powstaje wyłącznie z suchych łusek słonecznika, bez żadnych dodatków wiążących. Jego produkcja to sposób na zagospodarowanie niewykorzystanych łusek słonecznika. Powstaje w procesie prasowania łupin z przetwórstwa ziaren słonecznika pod bardzo wysokim ciśnieniem.

Korzyści pelletu słonecznikowego

Pellet z łusek słonecznika ma wysoką wydajność energetyczną. Jest paliwem ekologicznym, czystym, bez zawartości substancji szkodliwych, bezpieczny dla środowiska. Zalicza się go do najbardziej wydajnych źródeł energii. Wyróżnia się niską zawartością wilgoci oraz niewielką ilością popiołu. Spalanie pelletu słonecznikowego jest bardzo wygodne i komfortowe. Jest także bardzo łatwy w przechowywaniu, nie brudzi. Bezpieczny dla alergików, nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Jest odporny na samozapłon. Znajduje zastosowanie w kotłach, piecach czy kominkach. Ceniony jest również za stosunkowo niskie koszty ogrzewania, jego cena jest atrakcyjna w porównaniu do innych rodzajów paliwa. Pellet z łusek słonecznika wykorzystuje się także jako nawóz mineralny, co stanowi jego dodatkową wartość.