Ekologiczny i skuteczny

Brykiet torfowy to w 100% ekologiczne paliwo. W rajach skandynawskich oraz wielu krajach europejskich uznawany jest za ekologiczny opał przyszłości. Nic dziwnego – stanowi bardzo dobrą alternatywę dla węgla i drewna. Sprasowany brykiet przez bardzo duże ciśnienie nie kruszy się i ma znacznie większą gęstość niż drewno, natomiast kaloryczność porównywalna jest z czarnym węglem. Dodatkowo palenie brykietem z torfu nie wpływa na korozję kotłów, nie prowadzi do osadzania się sadzy w przewodach kominowych i paleniskach. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o brykiecie torfowym?

Wysokokaloryczny materiał opałowy

Brykiet z torfu zyskuje na popularności szczególnie przez swoją wysoką kaloryczność, która powinna zadowolić nawet dużych zmarzluchów. Szacuje się ją nawet na poziomie 80% polskiego węgla. W porównaniu do drewna opałowego ciepłota spalania brykietu jest trzykrotnie wyższa. Brykiet torfowy pali się długo, powoli, a także bezpiecznie – bez rozbłysków i strzelania, nie wydzielając rakotwórczych i toksycznych oparów. Równomierne spalanie nie wymaga od użytkowników ciągłego podkładania materiału. Po załadowaniu pieca na noc, rano możemy być pewni, że brykiet nadal będzie się palił.

Względy ekologiczne

Jak powstaje brykiet torfowy? Torf w procesie nowoczesnej technologii jest rozdrabniany, suszony i ulega sprasowaniu na skutek działania wysokiego ciśnienia. W przeciwieństwie do szkodliwego dla środowiska węgla brykiet z torfu jest ekologiczny, nie zanieczyszcza powietrza, charakteryzuje się niską emisją dwutlenku węgla i siarki przy spalaniu oraz brakiem toksycznych substancji chemicznych. Dodatkowo torf jako składnik gleby, można wydobyć znacznie łatwiej, niż węgiel.

Opinie na temat brykietu torfowego

Wśród użytkowników brykietu torfowego przeważają pozytywne opinie, odnoście tego rodzaju paliwa. Powtarzają się informacje, że brykiet pali się bardzo dobrze, długo, jest kaloryczny, wypada lepiej w porównaniu do zwykłych trocin czy pelletu i jest łatwy w użyciu. Pojedyncze negatywne opinie dotyczą zazwyczaj dużej ilości popiołu oraz dużego rozstrzału cenowego na rynku, warto więc szukać jak najlepszych ofert. Należy jednak wspomnieć, iż popiół po spaleniu brykietu torfowego jest w 100% ekologiczny i można wykorzystać go np. jako nawóz do kwiatów. Doskonale uzupełnia glebę w fosfor oraz potas.

Zastosowanie brykietu torfowego

Brykiet z torfu można bez problemu stosować wszędzie, gdzie do tej pory paliwem grzewczym był węgiel bądź drewno. Nadaje się do spalania we wszelkiego rodzaju piecach, właściwie we wszystkich typach kotłów, ale również w kominkach i do rozpalania ogniska. Kostki brykietu torfowego są łatwe w użyciu i transporcie. Palność brykietu torfowego utrzymuje się przez kilka lat. Składowanie paliwa w porównaniu do węgla czy drewna wymaga znacznie mniejszej powierzchni, a kotłownia jest czysta. Brak osadzania się czarnej sadzy w komorze spalania i przewodach kominowych podwyższa komfort użytkowania. Powstały w wyniku spalania popiół jest w 100% ekologiczny.