Ekogroszek jest materiałem opałowym wytwarzanym z węgla kamiennego lub brunatnego. Jednak w porównaniu do innych surowców grzewczych jest on znacznie bardziej wydajny, bardziej ekologiczny i wygodniejszy w wykorzystaniu. Nie bez powodu jest coraz chętniej wykorzystywany do ogrzewania mieszkań i budynków. Przebieg procesu produkcji ma kluczowe znaczenie dla jakości paliwa. Jak powstaje ekogroszek?

Ekogroszek – podstawowe informacje

Ekogroszek to bardzo wartościowe paliwo stałe do produkcji energii cieplnej. Uznawany jest za nowoczesny, ekonomiczny i przyjazny środowisku materiał opałowy. Odznacza się zdecydowanie lepszą jakością i większą wydajnością niż węgiel nieoczyszczony. Co jeszcze wyróżnia ekogroszek na tle innych surowców grzewczych? Między innymi znacznie mniejsza zawartość siarki oraz popiołu powstałego w wyniku jego spalania. Na rynku dostępne są różne rodzaje ekogroszku, a na wybór dobrej jakości paliwa składa się kilka kryteriów. Parametry, na jakie warto zwrócić uwagę przed zakupem to między innymi: wysoka wartość opałowa, ziarnistość, niskie parametry spalania, minimalna zawartość popiołu i siarki oraz niska wilgotność.

Jaki węgiel wykorzystywany jest do produkcji ekogroszku?

Ekogroszek powstaje z węgla kamiennego oraz brunatnego. Wytwarzany jest ze specjalnie selekcjonowanego węgla o wysokiej kaloryczności, aby zagwarantować jak najlepsze parametry spalania. To z kolei przedkłada się na efektywne ogrzewanie przy jedoczesnym niskim zużyciu surowca. Surowiec przeznaczony jest dla kotłów retortowych z podajnikiem mechanicznym, aczkolwiek nie wyklucza to jego prawidłowego spalania w piecach zasypowych rusztowych czy nawet kaflowych.

Jak powstaje ekogroszek?

Aby wytworzyć ekogroszek, w pierwszej kolejności należy wyselekcjonować do produkcji odpowiedni pod względem kaloryczności i rozmiaru węgiel. Jeżeli spełni on wszystkie wymagane kryteria, może zostać wykorzystany do dalszych etapów produkcji. Duże bryły węgla kruszone są na mniejsze części, a następnie przesiewane przez specjalne sito, dzięki czemu producent uzyskuje ziarno o konkretnej wielkości. Optymalna wielkość groszków powinna mieścić się w przedziale między 5 a 25 mm. Następnie węgiel jest dokładnie płukany wodą, czasem kilkukrotnie. Dzięki tym procesom z węgla usuwane są: miał, osad z pyłu węglowego, niepalne frakcje oraz substancje szkodliwe emitowane do środowiska podczas palenia. Obniża się również spiekalność ekogroszku, będąca składnikiem negatywnym podczas spalania węgla kamiennego. Po oczyszczaniu należy zadbać o odpowiednie wysuszenie surowca, a zatem również o odpowiednią wilgotność. Zazwyczaj ostatnim etapem jest workowanie ekogroszku.

Etapy produkcji ekogroszku

Wszystkie opisane zabiegi związane z powstawaniem ekogroszku są ważne, aby w ostatecznej formie był to produkt najwyższej jakości, o wysokiej kaloryczności oraz niskiej zawartości siarki, popiołu i wody. Przesiewanie rozkruszonego surowca przez sito z odpowiednim rozmiarem nie dopuszcza, aby do dalszych procesów produkcji przeszły kawałki niespełniające wymaganych kryteriów wielkości. Zbyt małe ziarna mogłyby na przykład obniżyć efektywność spalania ekogroszku. Z kolei prawidłowe wysuszenie surowca powoduje, że ekogroszek uzyskuje optymalną zawartość wody. To bardzo istotne, gdyż ani za mokry, ani bardzo suchy nie zagwarantuje właściwego efektu grzewczego. Wysoka wilgotność tego materiału opałowego może również powodować zapychanie się pieca lub rdzewienie jego elementów. Zbyt duża zawartość wody prowadzi także do znacznego obniżenia jego kaloryczności i większego zużycia opału.  Workowanie jest natomiast najlepszym sposobem przechowywania węgla nie tylko ze względu na łatwiejsze składowanie czy komfort użytkowania. Workowany ekogroszek nie jest narażony na wietrzenie czy szkodliwe działanie innych czynników atmosferycznych takich jak deszcz, czy śnieg, które mogą znacznie obniżyć jego jakość i wartość opałową.

Stale rosnąca popularność ekogroszku nie powinna nikogo dziwić. Paliwo jest ekologiczne, wysokokaloryczne, pakowane w wygodne worki. Dokonując wyboru dobrej jakości ekogroszku oraz wysoko emisyjnego kotła możemy obniżyć koszty ogrzewania.