Ekogroszek i pellet to bardzo dobre alternatywy dla tradycyjnego węgla. Świetnie nadają się do ogrzewania domów i budynków, są wydajnym opałem, pakowanym w wygodne worki. Jednak zarówno ekogroszek, jak i pellet mają swoje wady i zalety. Warto dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego paliwa. Przeczytaj nasz artykuł i zdecyduj, który z nich jest dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

Ekogroszek i pellet – podstawowe informacje

Ekogroszek jest materiałem opałowym wytwarzanym z węgla kamiennego lub brunatnego. Ma postać drobnego granulatu. Ze względu na wysoką kaloryczność, a co za tym idzie dużą wydajność, jest coraz chętniej wykorzystywany do ogrzewania domów i budynków. W porównaniu do zwykłego węgla spala się go w dużo mniejszej ilości. Uznawany jest za nowoczesny, ekonomiczny i przyjazny środowisku materiał opałowy. Jedną z ważniejszych zalet ekogroszku jest niska emisja pyłu i dymu.

Pellet może być produkowany z różnych rodzajów biomasy jak na przykład sprasowanych trocin i wiór drzewnych, słomy czy łupin orzechów. Posiada formę stałą, najczęściej w postaci granulatu. Pellet ze względu na swoje właściwości energetyczne zaliczany jest do wydajnych źródeł ogrzewania. Może pochwalić niską wilgotnością oraz niewielką ilością popiołu. To nowoczesna, ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla tradycyjnych materiałów opałowych.

Wartość energetyczna

Porównując kaloryczność obu paliw, wartość energetyczna ekogroszku jest wyższa, niż pelletu. Kaloryczność pelletu szacuje się na poziomie od 17 MJ/kg, natomiast ekogroszku od 23 MJ/kg do 32 MJ/kg, a nawet więcej. Tym samym ekogroszek jest bardziej wydajny od pelletu. Do uzyskania podobnej ilości ciepła niezbędne będzie więc spalenie większej ilości pelletu niż ekogroszku. Pomimo tego pellet również klasyfikowany jest do wysokowydajnych źródeł ogrzewania.

Cena

Ceny obu paliw są dość porównywalne. Na rynku dostępne są różne rodzaje ekogroszku i pelletu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze zakup taniego surowca wiąże się z faktyczną oszczędnością. Tani pellet często zawiera różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz może cechować się niską odpornością mechaniczną. Jeżeli ekogroszek będzie miał słabe parametry, zużyjemy go po prostu więcej. Wybór wysokiej jakości paliwa gwarantuje także prawidłową i długoletnią pracę pieca.

Obsługa pieca i paliwa

Oba paliwa w domowych kotłowniach używane są w nowoczesnych kotłach podajnikowych. Są one w pełni zautomatyzowane i praktycznie bezobsługowe. Nasza praca polega głównie na uzupełnianiu paliwa i wybieraniu popiołu, natomiast cały proces spalania sterowany jest przez procesor. Takie systemy mają również na celu podnieść efektywność spalania różnych źródeł energii. Porównując ekogroszek i pellet, podczas spalania tego pierwszego powstaje więcej popiołu, który dodatkowo należy utylizować. W przypadku pelletu popiołu jest mniej i dodatkowo można wykorzystać go jako nawóz. Niemniej jednak oba paliwa cenione są przez użytkowników za wygodę użytkowania.

Kwestie ekologiczne

Kwestie ekologiczne przemawiają na korzyść pelletu, który jest biopaliwem. Powstały z biomasy pellet nie zawiera sztucznych substancji i nie uwalnia szkodliwych pyłów do atmosfery. Warto jednak zaznaczyć, że ekogroszek również jest uznawany za ekologiczne paliwo. Materiał zapewnia niską emisję związków siarki i azotu, dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych dla środowiska substancji.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które paliwo jest lepsze. Można jednak stwierdzić, że zarówno ekogroszek, jak i pellet mają więcej zalet, niż wad. Warto natomiast podkreślić rolę jakości zakupionego opału. Palenie pelletem czy ekogroszkiem kiepskiego gatunku może być szkodliwe dla środowiska, mało wydajne i niekomfortowe. Dlatego należy postawić na sprawdzonego dostawcę, aby w pełni cieszyć się ciepłym domem.