Na rynku dostępnych jest obecnie kilka rodzajów opału różnej jakości i w różnej cenie. Sam węgiel kamienny występuje w kilku rodzajach. Groszek, kostka, orzech – czym się różnią? Co warto wiedzieć o poszczególnych odmianach węgla? Jaki węgiel wybrać?

Ostatni czas nie jest łaskawy dla rynku paliw energetycznych. Brak stabilności, problem z dostępnością materiałów, wysokie ceny gazu ziemnego i oleju opałowego oraz energii elektrycznej – to wszystko sprawia, że węgiel kamienny wciąż jest podstawowym źródłem ciepła w wielu domach. Nie jest to co prawda rozwiązanie ekologiczne, jednak i w tej dziedzinie można dokonać lepszego i gorszego wyboru. Można na przykład zdecydować się na piec 5 generacji, który charakteryzuje się bardzo niską emisją zanieczyszczeń oraz wysoką sprawnością. Warto również stosować w nich paliwo dobrej jakości, co przełoży się na wysoką efektywność spalania oraz długotrwałą i bezawaryjną pracę pieca. Na co zwracać uwagę przy wyborze węgla?

Postaw na dobry węgiel

Wybierając ogrzewanie węglowe, należy pamiętać, że osiągnięcie wysokiej wartości opałowej możliwe jest tylko wtedy, gdy wybierzemy odpowiedni rodzaj węgla o dobrej jakości. Przedkłada się to także na koszty ogrzewania domu oraz sprawność instalacji grzewczej. Jest to szczególnie ważne, teraz kiedy cena węgla osiąga rekordowe stawki. Dlatego tym bardziej warto wybrać taki, który pozwoli osiągnąć wysoką sprawność wytwarzania ciepła.

Rodzaje węgla

Węgiel kamienny został podzielony na typy, sortymenty, klasy i gatunki.

  1. O typie węgla decydują między innymi ciepło jego spalania, zawartość części lotnych oraz zdolność do spiekania. Do ogrzewania domów jednorodzinnych stosuje się węgiel typu 31-33.
  2. W zależności od wielkości ziaren wyróżnia się:
  • kostkę – wymiary od 63 do 200 mm,
  • orzech – wymiary od 25 do 80 mm,
  • groszek – wymiary od 5 do 40 mm,
  • ekogroszek- wymiary od 5 do 25 mm,
  • miał – wymiary od 1 do 31,5 mm,
  • muł – wymiary do 1 mm.
  1. O klasie węgla decydują wartość opałowa i zawartość popiołu. Im większa kaloryczność paliwa, tym więcej ciepła otrzymamy.
  2. Im wyższa klasa i uziarnienie, tym lepszy gatunek węgla.

Jaki węgiel wybrać?

Oznacza to, że najlepiej wybierać węgiel gruby jak kostka, orzech czy groszek, o wysokiej wartości opałowej i niskiej zawartości popiołu. Kupując węgiel, należy również sprawdzić jego parametry. Nie mniej ważne są warunki, w jakich opał jest składowany. Stosując węgiel sprawdzony pod względem jakości od zaufanego dostawcy, obniżamy roczne koszty ogrzewania budynku oraz ograniczamy emisję substancji szkodliwych do środowiska. Można także postawić na alternatywę w postaci ekogroszku, który w porównaniu do standardowego groszku różni się m.in. granulacją, zawartością siarki, czy spiekalnością.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze węgla?

Paliwo zawsze powinno być dobierane do rodzaju posiadanego kotła, zgodnie z zaleceniami wskazanymi przez producenta. Dodatkowo nie należy sugerować się wyłącznie ceną surowca, to nie ona powinna decydować o wyborze. Tylko paliwo dobrej jakości i odpowiednio dobrane do rodzaju kotła to gwarancja efektywnej i wysokiej sprawności wytwarzania ciepła.