Mimo ciągłego rozwoju techniki w zakresie ogrzewania, węgiel wciąż jest chętnie stosowanym opałem, popularnym przede wszystkim w domach i mieszkaniach. Istnieje wiele typów tego surowca, które różnią się od siebie właściwościami. Odmianą, na którą warto zwrócić szczególną uwagę, jest węgiel Orzech. Czym się wyróżnia, jakie są zalety tego rodzaju węgla? Czy korzystanie z niego jest opłacalne?

Węgiel Orzech – krótka charakterystyka

Z uwagi na szereg zalet i korzyści, jakie oferuje, Orzech to popularny rodzaj węgla kamiennego. Ze względu na wielkość bryły, która wynosi powyżej 25 mm, klasyfikowany jest jako węgiel gruby. Jego spalaniu zawsze towarzyszy przyjemny, wysoki i jasny płomień. Świeci się on długo i silnie, dlatego używanie węgla typu orzech nadaje się zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i rozjaśniania wnętrz. Kaloryczność surowca to zazwyczaj około 24-28 MJ/kg, jednak w naszej ofercie znajdziesz również Orzech PGG Marcel o kaloryczności 30-34 MJ/kg. Węgiel typu orzech uznawany jest za najbardziej wydajny materiał opałowy, a co za tym idzie również ekonomiczny. Surowiec jest również w pełni bezpieczny dla systemów grzewczych.

Czym wyróżnia się węgiel typu orzech?

Węgiel kamienny typu orzech to ciekawe rozwiązanie, oferujące wiele korzyści, zarówno pod względem finansowym, jak i użytkowym. Co wyróżnia go spośród innych materiałów opałowych?

  • Wysoka kaloryczność na poziomie około 24-28 MJ/kg. Dzięki takim parametrom piec szybko nagrzewa się, obniżając tym samym koszty ogrzewania całego budynku. Taka wartość stanowi dobre przełożenie ceny na ogólną jakość.
  • Mała ilość popiołu – Orzech charakteryzuje się niskim stosunkiem masy uzyskanego popiołu do początkowej masy surowca. Częstotliwość czyszczenia pieca jest więc ograniczona, a samo usuwanie zanieczyszczeń o wiele łatwiejsze.
  • Niska zawartość siarki, co oznacza, że podczas spalania ograniczone jest powstawanie trującego tlenku siarki. Co za tym idzie, Orzech nie jest aż tak szkodliwy dla środowiska naturalnego i jest bardziej ekologiczny niż inne rodzaje węgla.
  • Wygoda użytkowania – ogrzewanie węglem typu orzech określane jest jako praktyczne oraz funkcjonalne. Opał zwykle sprzedawany jest w workach, dzięki czemu nie jest narażony w dużym stopniu na wilgoć. To również łatwiejsze przenoszenie i przechowywanie.

Węgiel Orzech – pozostałe zalety

Węgiel Orzech jest materiałem opałowym w pełni bezpiecznym dla zdrowia człowieka. Doskonale sprawdza się w niemal każdym urządzeniu opałowym, dlatego uznawany jest za bardziej uniwersalny niż na przykład kostka, groszek lub miał. Nada się do kuchni węglowych, kominków czy pieców zasypowych oraz konwencjonalnych. Dodatkowo poprzez niską zawartość siarki nie zapycha przewodów kominowych. Wysoka efektywność działania przekłada się nie tylko na względy ekonomiczne, ale także komfort użytkowania. Nie trzeba go ciągle uzupełniać w piecu, zaoszczędzając przy tym czas i energię.

Węgiel typu orzech, czy warto?

Popularny Orzech to bardzo dobry stosunek ceny i wydajności. Określany jest jako jeden z bardziej opłacalnych typów węgla. Niewielka ilość wysokoenergetycznego Orzecha jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość ciepła, aby ogrzać cały dom. Jego właściwości opałowe są lepsze w porównaniu do, chociażby węgla brunatnego. Oczywiście warto nabywać go wyłącznie od sprawdzonych sprzedawców, a podczas zakupu sprawdzić dokładne parametry opału. Wszystko po to, aby cieszyć się pełną satysfakcją związaną z funkcjonalnego, wydajnego i skutecznego ogrzewania.