To, jak przechowujesz węgiel, ma istotne znaczenie dla jego późniejszego spalania. Tylko odpowiednio składowany opał zapewni komfort cieplny. Mokry i przesuszony surowiec nie tylko traci na jakości, ale także nie jest dobry dla Twojego pieca. Czy wiesz, jak najlepiej przechowywać węgiel, aby zachował on swoją wartość opałową? Na to pytanie odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule.

Przechowywanie węgla a wydajność opału

Węgiel to nadal najczęściej wybierany rodzaj opału do ogrzewania polskich domów. Wielu osobom wydaje się, że nie ma znaczenia, gdzie surowiec jest przechowywany. Nic bardziej mylnego. Składując węgiel w odpowiedni sposób, chronisz go przed utratą jego właściwości. To z kolei przedkłada się na koszty ogrzewania domu oraz kondycję instalacji grzewczej. W jaki sposób? Efektywną i wysoką sprawność wytwarzania ciepła możesz osiągnąć tylko wtedy, jeśli wybierzesz odpowiedni rodzaj węgla o dobrej jakości. Z kolei, nawet jeśli kupisz wysokiej klasy paliwo, ale nie zabezpieczysz odpowiednio opału, wpłynie to negatywnie na jego jakość i tym samym koszty ogrzewania wzrosną. Jeśli na przykład dojdzie do zawilgocenia węgla, po pierwsze trudno będzie go rozpalić, a po drugie będzie spalał się znacznie mniej wydajnie, czyli otrzymamy mniej ciepła i będziemy musieli zużyć go więcej.

Składowanie węgla na zewnątrz

Węgiel jest materiałem dość kłopotliwym w przechowywaniu. Zajmuje dużo miejsca, pyli i brudzi. Wiele osób decyduje się na składowanie węgla na zewnątrz. W takim przypadku surowiec należy odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią, promieniami słonecznymi oraz zewnętrznymi zanieczyszczeniami jak liście, kamienie czy ziemia. W jaki sposób? Nie kładź opału bezpośrednio na ziemi, ponieważ będzie wchłaniał z niej wilgoć. Zastosuj izolację od podłoża oraz przykryj węgiel specjalną folią lub plandeką. Opał można także składować w zadaszonym miejscu, jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz wykorzystać do tego duży, plastikowy pojemnik bądź drewnianą czy metalową skrzynię.

Składowanie węgla w kotłowni, piwnicy lub innym pomieszczeniu

Jeżeli dysponujesz dodatkowym miejscem do przechowywania węgla jak kotłownia czy piwnica, powinieneś odpowiednio przygotować pomieszczenie. Zadbaj o dobrą wentylację oraz sprawną instalację kanalizacyjną. Podłoże, na którym umieścisz węgiel, również powinno być suche. Wygospodarowane do składowania opału miejsce powinno znajdować się w pobliżu pieca, aby łatwiej było przenosić węgiel, ale nie zbyt blisko kotła, aby nie doszło do zaprószenia ognia. Dobrym pomysłem jest przygotowanie specjalnego boksu, który oddzieli paliwo od pieca i pozwoli na jego wygodne załadowywanie. Węgiel przechowywany w pomieszczeniu warto przykryć płachtą – to większa czystość miejsca.

Węgiel workowany

Wiele osób decyduje się na zakup opału workowanego. To bardzo dobra alternatywa dla węgla dostępnego luzem. Szczelne opakowanie chroni surowiec przed wietrzeniem i szkodliwym działaniem innych czynników atmosferycznych jak deszcz czy śnieg. Dodatkowo worki są czyste, nie trzeba wydzielać specjalnego miejsca na przechowywanie opału w obawie o porządek w pomieszczeniu. Workowanie to łatwiejsze składowanie i komfort użytkowania. Węgiel zakupiony w workach można przechowywać również na zewnątrz.

Pamiętaj, jeśli dobrze zabezpieczysz opał, zapobiegniesz utracie jego właściwości i posłuży Ci on przez długi czas.