Pellet to doskonała alternatywa dla paliw tradycyjnych jak węgiel, gaz czy olej opałowy. Ze względu na swoje właściwości energetyczne zaliczany jest do wydajnych źródeł ogrzewania. To także ekologiczny surowiec, jego spalanie w odpowiednim do tego piecu ma praktycznie neutralny wpływ na środowisko. Pellet może być produkowany z różnych rodzajów biomasy. Jednym z rodzajów pelletu, który coraz bardziej zyskuje na popularności w Polsce, jest pellet z łuski słonecznika. Gdzie i kiedy warto go stosować?

O zaletach pelletu wspominaliśmy już niejednokrotnie. To, o czym warto przypomnieć, to, że pellet jest ekologicznym biopaliwem o wysokiej wartości energetycznej. Cechuje się niską wilgotnością oraz niewielką ilością popiołu. Dodatkowo jest to paliwo wygodne w obsłudze, nowoczesne kotły podajnikowe są w pełni zautomatyzowane i praktycznie bezobsługowe. Dziś pod lupę bierzemy konkretny rodzaj pelletu – pellet z łuski słonecznika.

Jak powstaje pellet z łuski słonecznika?

Pellet z łusek słonecznika produkowany jest z pozostałości po przetwórstwie ziaren słonecznika (np. produkcji tłoczenia oleju). Sama produkcja jest ekologiczna, ponieważ wykorzystuje wyłącznie suche łuski słonecznika, bez żadnych dodatków wiążących. Łuski są prasowane pod bardzo wysokim ciśnieniem.

Dobrej jakości pellet z łuski słonecznika – 6 faktów

  1. Ma wysoką wydajność energetyczną.
  2. Jest ekologiczny i bezpieczny dla środowiska.
  3. W procesie jego spalania powstaje nawóz organiczny.
  4. Nie wydziela nieprzyjemnych zapachów.
  5. Jest bezpieczny dla alergików.
  6. Jest odporny na samozapłon.

Spalanie pelletu z łusek słonecznika jest bardzo wygodne i komfortowe. Opał dobrze się pali, nie powoduje awarii kotła. Jest również bardzo łatwy w przechowywaniu, nie brudzi. Kolejną zaletą pelletu słonecznikowego jest jego atrakcyjna cena, w porównaniu do innych rodzajów paliwa, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania.

Do jakich instalacji?

Ogrzewanie pelletem z łusek słonecznika jest bezpieczne i czyste. Popiół, który powstaje przy spalaniu, można wykorzystać jako nawóz pod krzewy i iglaki.

Gdzie pellet z łuski słonecznika znajduje zastosowanie?

Można nim palić w specjalnych kotłach na pellet, piecach i niektórych rodzajach kominków.

Opłacalność ogrzewania pelletem słonecznikowym

Pellet z łuski słonecznika ma wysoką wydajność energetyczną, jednak mimo wszystko jego kaloryczność jest mniejsza, niż pellet drzewny czy ekogroszek. Z kolei jego cena jest atrakcyjna w porównaniu do innych rodzajów paliwa. Może się okazać, że bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup większej ilości pelletu słonecznikowego, niż mniejszej ilości opału o większej kaloryczności. Pellet z łuski słonecznika może być używany także w połączeniu z ekogroszkiem i miałem.

Aby bez przeszkód cieszyć się ciepłem w swoim domu, kupuj opał tylko od sprawdzonych dostawców.