Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej oraz narastającym problemem smogu, bardzo ważna stała się kwestia, jak bezpiecznie dla środowiska ogrzewać dom. Mimo nieustającego rozwoju techniki grzewczej węgiel to nadal najczęściej wybierany rodzaj opału w naszym kraju. Czy palenie węglem może być ekologiczne?

Nie taki węgiel straszny jak go malują

Czy palenie węglem w domowych piecach naprawdę szkodzi środowisku? Okazuje się, że ogrzewanie budynków przy użyciu węgla wcale nie musi kojarzyć się z dużą emisją szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery. Każdy rodzaj paliwa może być spalany w sposób czysty, również palenie węglem może być ekologiczne. W jaki sposób? Po pierwsze zawsze wybieraj węgiel dobrej jakości – oczyszczony, certyfikowany i sprawdzony. Zapewnij także optymalne warunki dla procesu spalania. Istnieją bowiem takie sposoby ogrzewania tym surowcem, które pozwalają ograniczyć emisję dwutlenku węgla i pyłów do atmosfery i dodatkowo uzyskują lepszą efektywność spalania.

Jaki węgiel wybrać?

Na rynku istnieją różne rodzaje węgla. Aby spalanie tego surowca było bardziej ekologiczne, należy stosować paliwo dobrej jakości, o najwyższych parametrach jakościowych, gwarantujące wysoką efektywność spalania. Na co zwracać uwagę przy wyborze węgla? Powinien być gruby, twardy i zwarty, o wysokiej wartości opałowej i niskiej wilgotności. Warto wybierać węgiel z niską zawartością siarki i popiołu, który emituje mniej zanieczyszczeń do atmosfery. Dodatkowo powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju urządzenia, w którym będzie spalany, zgodnie z zaleceniami wskazanymi przez producenta. Niemniej ważna jest kwestia odpowiedniego przechowywania surowca. Można także postawić na alternatywę w postaci ekogroszku, pelletu czy innych odmian produkowanych w oparciu o surowce naturalne. Wybierając dobrej jakości paliwo, odpowiednio dobrane do rodzaju kotła obniżamy roczne koszty ogrzewania budynku oraz minimalizujemy szkodliwy wpływ na środowisko.

Nowoczesne kotły grzewcze

Ważnym krokiem do ekologicznego ogrzewania węglem jest wybór urządzenia, w którym surowiec będzie spalany. Najnowsze rozwiązania technologiczne zastosowane we współczesnych kotłach pozwalają znacznie zneutralizować szkodliwą dla środowiska emisję dwutlenku węgla i pyłów do atmosfery. Dodatkowo piece piątej generacji są stosunkowo tanie w eksploatacji, gwarantują wysoką sprawność, są wydajne i prawie bezobsługowe. Jak zaznaczyliśmy wcześniej, należy pamiętać o tym, aby paliwo było dostosowane do rodzaju kotła. Efekt ekologiczny osiągniemy przy odpowiednim dbaniu o piec: regularnym czyszczeniu, konserwacji i serwisowaniu. To także kluczowy element utrzymania wydajności urządzenia i bezpieczeństwa.

Metoda palenia

Kluczem do ekologicznego ogrzewania węglem jest wybór kotła, zastosowanie w nim odpowiedniego paliwa, ale także metoda palenia. Najbardziej znanym sposobem jest palenie „od dołu” – do pieca wkładamy papier, drewno, na to węgiel i dopiero rozpalamy. W efekcie opał, który znajduje się na wierzchu, nie pali się, a osusza i wydziela parę wodną oraz gazy. To większe zanieczyszczenie dla środowiska, mniejsza kaloryczność węgla oraz więcej dymu i sadzy we wnętrzu kotła, oraz komina.

Zdecydowanie lepszą alternatywą jest rozpalanie „od góry”, możliwe w każdym urządzeniu, które ma wlot powietrza pod ruszt, a wylot spalin u góry paleniska. Paląc „od góry”, na dole jest węgiel, na nim układamy drewno, a na samej górze rozpałkę. Przy takim układzie piec dostaje odpowiednią dawkę powietrza, żar opada i uwalnia gazy z węgla, które prawie w całości ulegają spaleniu. Do atmosfery idzie czystszy dym i produkowana jest większa ilość ciepła.