Brykiet torfowy to doskonała alternatywa dla węgla i drewna. Nie bez przyczyny określany jest jako ekologiczne paliwo przyszłości. Nie zawiera substancji szkodliwych, jest bezpieczny dla środowiska i cieszy się pozytywną opinią wśród użytkowników. Jak powstaje brykiet torfowy? Co warto wiedzieć na temat tego rodzaju paliwa?

Czym jest brykiet torfowy i jak powstaje

Brykiet z torfu jest jednym z ekologicznych paliw. Proces produkcji polega na rozdrabnianiu i suszeniu torfu, a następnie prasowaniu masy pod wysokim ciśnieniem. Wyprodukowane w ten sposób kostki są twarde i nie kruszą się. Charakteryzują się także długim czasem spalania. Brykiet torfowy być stosowany wszędzie tam, gdzie do tej pory paliwem grzewczym był węgiel bądź drewno. Nadaje się do spalania między innymi w kominkach, piecach CO, piecach kaflowych czy kotłach przemysłowych. Ten rodzaj paliwa używany jest już w wielu krajach europejskich, w tym skandynawskich, gdzie zimy potrafią być dotkliwe. Również w Polsce brykiet z torfu zyskuje na popularności.

Brykiet torfowy – parametry

Przed zakupem materiału opałowego warto przede wszystkim sprawdzić jego parametry. Kaloryczność brykietu torfowego wynosi około 18mj/kg, co stanowi mniej więcej 80% wartości opałowej dobrej jakości węgla. Z kolei w porównaniu do drewna opałowego ilość ciepła jest trzykrotnie wyższa. Pozostałe istotne właściwości brykietu z torfu to:

  • wilgotność – około 13%
  • zawartość popiołu – około 10%
  • zawartość siarki – około 0,2%

Brykiet torfowy – zalety

Wśród zalet brykietu torfowego najczęściej wymienia się stosunkowo niską cenę, wysoką wydajność i ekologiczność. W porównaniu z innymi rodzajami paliw stałych takimi jak węgiel czy drewno, spalanie brykietu z torfu generuje mniejszą ilość szkodliwych substancji. Jakie są inne korzyści ze stosowania brykietu torfowego?

  • palenie brykietem nie wpływa na korozję kotłów i nie prowadzi do osadzania się sadzy w paleniskach i przewodach kominowych.
  • brykiet torfowy pali się długo, powoli i bezpiecznie – bez rozbłysków i strzelania
  • kostki brykietu są łatwe w przechowywaniu
  • popiół powstały po spaleniu brykietu jest w 100% ekologiczny i może być stosowany jako nawóz potasowo-fosforowy

Wady i zalety wydobycia

Torf jest materiałem organicznym, który powstaje z resztek roślinnych, takich jak mchy, trawy i liście, pod wpływem procesów geologicznych i chemicznych. Wydobycie torfu jako jednego ze składników gleby jest znacznie łatwiejsze i tańsze, niż węgla, tym bardziej że torf jest powszechnie dostępny w naszym kraju. Niestety pozyskiwanie torfu wiąże się z osuszaniem torfowisk, które są bardzo istotne dla zachowania równowagi ekologicznej i zmian klimatu.

Jakie są ogólne opinie na temat brykietu torfowego? Wśród użytkowników przeważają pozytywne oceny. Klienci zadowoleni są z wartości opałowej paliwa, braku negatywnych skutków dla środowiska oraz bezproblemowego spalania.