Nowoczesne piece na ekogroszek to popularny sposób ogrzewania domów. Są wydajne, wygodne i bezproblemowe w eksploatacji, a ich obsługa jest w znacznym stopniu zautomatyzowana. Jak dbać o piec na ekogroszek, aby nie tylko dłużej oraz wydajniej ogrzewał dom, ale również był bezpieczny dla domowników? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Wybieraj ekogroszek wysokiej jakości

Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twój piec na ekogroszek służył przez długie lata, postaw na wysokiej jakości materiał opałowy. Używaj tylko jakościowego ekogroszku. Gorszy rodzaj paliwa może powodować problemy z działaniem pieca, uszkodzić podzespoły w kotle. Jeśli zdecydujesz się na tańszą opcję, Twoje urządzenie będzie wymagało częstszego czyszczenia. Zanieczyszczone czy wilgotne paliwo nie będzie również efektywnie ogrzewać domu. Po spaleniu dobrej jakości ekogroszku w piecu pozostanie niewielka ilość lekkiego i sypkiego popiołu, pozbawionego spieków i niedopalonych kawałków.

Regularnie czyść piec na ekogroszek

Regularne czyszczenie pieca na ekogroszek jest kluczowe dla jego prawidłowego działania. To także sposób na to, by jak najdłużej pełnił swoją funkcję, był wydajny i bezpieczny. Im więcej zanieczyszczeń w kotle, tym gorsza i mniej efektywna praca. To z kolei wpływa na większe zużycie materiału opałowego. Zanieczyszczony piec emituje także więcej szkodliwych substancji i może prowadzić do utleniania się niebezpiecznych gazów i spalin. Wbrew pozorom nie jest to trudne i czasochłonne zadanie, a im częściej czyścisz piec, tym mniej czasu Ci to zajmuje.

Jak często czyścić piec na ekogroszek?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często czyścić piec na ekogroszek. Wszystko zależy od jakości opału, rodzaju kotła, jego obciążenia, intensywności palenia oraz tego, czy piec jest dobrze eksploatowany. Regularnie sprawdzaj stan ścianek i nagromadzoną ilość osadu. Jeśli warstwa sadzy ma około 2-3 mm, to odpowiedni moment na czyszczenie pieca. Według zaleceń producentów kotły powinno się czyścić raz na tydzień. Jeśli piec nie jest mocno okopcony, można robić to raz na dwa tygodnie.

Jak czyścić piec na ekogroszek?

Jak już wspominaliśmy, czyszczenie pieca na ekogroszek nie jest skomplikowanym zadaniem i nie wymaga fachowej wiedzy czy sprzętu. Oczywiście można skorzystać z pomocy specjalistów, jednak samodzielne wykonana praca jest zdecydowanie bardziej ekonomiczna. Do czyszczenia kotła oraz komina możesz wykorzystać szczotkę drucianą z lub zwykłą szczotkę do sprzątania. Przede wszystkim zadbaj o swoje bezpieczeństwo – wyłącz piec i pozwól mu ostygnąć. Czyszczenie pieca na ekogroszek zacznij komina, a następnie usuń wszelkie zanieczyszczenia oraz popiół z kotła.

Piec na ekogroszek – ustawienia

Jeśli chcesz, by piec jak najdłużej spełniał swoją funkcję, warto przyjrzeć się jego ustawieniom. Do awarii kotłów dochodzi najczęściej w wyniku nieprawidłowej eksploatacji. Optymalną pracę pieca zapewniają ustawienia fabryczne, więc nie należy ich często zmieniać, choć oczywiście drobne korekty są możliwe. Dostosowując ustawienia do indywidualnych potrzeb i preferencji, warto skorzystać z pomocy eksperta, na przykład z firmy, w której kupiłeś piec.

Konserwacja i serwis

Aby piec na ekogroszek służył przez długie lata, pamiętaj także o okresowych konserwacjach i serwisowaniu sprzętu u autoryzowanego specjalisty. O piec należy zadbać również po zakończonym okresie grzewczym. To ważne, aby dokładnie wyczyścić, usunąć nadmiar sadzy i przygotować urządzenie do kolejnego sezonu. Kocioł należy zabezpieczyć przed wilgocią. Po wyczyszczeniu urządzenia zamknij szczelnie wszystkie drzwiczki.

Dbanie o piec na ekogroszek to kluczowy element utrzymania jego wydajności i bezpieczeństwa. Regularne czyszczenie, konserwacja i serwisowanie zapewnią długotrwałą pracę pieca, a także obniżą koszty eksploatacji. Istotny jest również dobór odpowiedniego opału.