Ekogroszek to paliwo stałe, które zyskuje coraz większą popularność wśród użytkowników domowych kotłów i pieców. Jest to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego węgla, która przyczynia się do redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery. W tym przewodniku przedstawimy Wam podstawowe informacje o ekogroszku oraz udzielimy porad osobom, które dopiero rozpoczynają jego stosowanie. Wszystko, co musisz wiedzieć o ekogroszku poniżej!

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego o wyższej jakości niż tradycyjny węgiel. Powstaje w wyniku procesu sortowania i rozdrabniania kopalnych materiałów, takich jak węgiel brunatny czy kamienny. Charakteryzuje się jednorodnym składem, co pozytywnie wpływa na jego spalanie i redukcję ilości popiołu. Co istotne, jest to paliwo bardziej przyjazne dla środowiska, gdyż zawiera mniejszą ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery.

Zalety ekogroszku

Ekogroszek posiada wiele zalet, które przyciągają użytkowników kotłów i pieców do jego stosowania. Po pierwsze, jest to paliwo o wyższej kaloryczności, co oznacza, że uzyskuje się z niego więcej ciepła w trakcie spalania. Dzięki temu możliwe jest efektywne ogrzewanie pomieszczeń przy niższej ilości zużywanego paliwa. Ponadto ekogroszek wytwarza mniej popiołu podczas spalania, co zmniejsza potrzebę częstego czyszczenia urządzeń grzewczych. Dodatkowo stosowanie ekogroszku przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego, gdyż ma znacznie niższą zawartość szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek siarki czy metan.

Jak przechowywać ekogroszek?

Podstawową zasadą dotyczącą przechowywania ekogroszku jest wykorzystanie suchego i odpowiednio wentylowanego miejsca. Wilgoć może wpływać negatywnie na jakość paliwa, prowadząc do jego zlepiania oraz zmniejszenia wartości opałowej. Dlatego ważne jest, aby ekogroszek przechowywać w pojemnikach lub workach — szczelnie zamykanych, aby wilgoć nie miała do niego dostępu. Warto również pamiętać, że ekogroszek powinien być trzymany z dala od źródeł ognia i innych materiałów łatwopalnych.

Jak dobrać ilość ekogroszku do zapotrzebowania?

Dobór odpowiedniej ilości ekogroszku zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj i model kotła czy pieca, izolacja budynku, temperatura otoczenia oraz preferowana temperatura wewnątrz pomieszczeń. Zazwyczaj producenci kotłów i pieców podają zalecenia dotyczące ilości paliwa potrzebnego do wydajnego działania urządzeń. Warto z nimi się zapoznać, aby uniknąć przegrzania czy niedogrzania pomieszczeń. Pamiętaj również, że nadmierna ilość paliwa może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się popiołu i konieczności częstszego czyszczenia paleniska.

Jak zapalić ekogroszek?

Zanim przystąpisz do rozpalania ekogroszku, upewnij się, że Twój piec lub kocioł jest odpowiednio przygotowany do pracy. Sprawdź, czy nie ma żadnych zatorów ani nieczystości w palenisku. Następnie załóż rękawiczki ochronne, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z paliwem, i otwórzmy drzwiczki paleniska. Ułóż cienką warstwę ekogroszku na ruszcie, starając się nie zasypać otworów doprowadzających powietrze do paleniska. Następnie umieść pod ekogroszkiem materiał łatwopalny, na przykład drobno pokruszone gałązki lub papier, i podpal je. Po rozpaleniu łatwopalnego materiału, ostrożnie zamknij drzwiczki paleniska i ustaw odpowiednią moc grzania na termostacie.

Rodzaje i parametry

Najpopularniejsze rodzaje ekogroszku mogą różnić się w zależności od regionu i dostępności lokalnych źródeł, ale oto kilka często spotykanych typów:

Ekogroszek orzechowy: Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów ekogroszku. Ma rozmiar kawałków zbliżony do orzecha włoskiego, stąd pochodzi jego nazwa. Jest odpowiednio wyselekcjonowany, ma niską wilgotność, wysoką wartość opałową i niską zawartość siarki.

Ekogroszek miałowy: Ekogroszek miałowy składa się z mniejszych kawałków węgla niż ekogroszek orzechowy. Jest bardziej mielony, co sprawia, że palenie jest łatwiejsze i bardziej równomierne. Jest szczególnie popularny w niektórych kotłach i piecach.

Ekogroszek groszkowy: To odmiana ekogroszku o jeszcze mniejszych kawałkach, przypominających groszek. Jest bardzo drobnoziarnisty i nadaje się do palenia w piecach z automatycznym zasypem, takich jak piece retortowe.

Ekogroszek orzechowy-kostka: Jest to rodzaj ekogroszku, który jest bardziej zbity w porównaniu do standardowego ekogroszku orzechowego. Dzięki temu cechuje się wydłużonym czasem palenia i wydajniejszym spalaniem.

Ekogroszek 5-25 mm: Obejmuje różne frakcje ekogroszku o wielkości kawałków mieszczących się w przedziale od 5 do 25 mm. Jest to uniwersalny rodzaj ekogroszku, który znajduje zastosowanie w różnych typach kotłów i pieców.

Ekogroszek 25-31,5 mm: Jest to kolejna kategoria ekogroszku o bardziej jednorodnej wielkości kawałków, który sprawdza się w konkretnych rodzajach urządzeń grzewczych.

Ekogroszek 31,5-100 mm: To większa frakcja ekogroszku, która znajduje zastosowanie w niektórych przemysłowych kotłach centralnego ogrzewania.

Jeśli nigdy nie korzystałeś z ekogroszku, a planujesz zmianę na taki typ ogrzewania, skontaktuj się z nami. Chętnie wytłumaczymy Ci wszystkie kwestie związane z tym paliwem (w końcu jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie!), a także pomożemy wybrać odpowiedni rodzaj ekogroszku. Posiadamy też szeroki oraz jakościowy asortyment który sprawdzi się w większości pieców. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!