Groszek czy ekogroszek? Co wybrać i dlaczego.

 

Ekogroszek to oczywiście również węgiel, z tym, że z dużo mniejszą, wręcz minimalną zawartością siarki, co sprawia, że przy spalaniu ekogroszku do atmosfery dostaje się nieporównywalnie mniej tlenków siarki oraz pyłów.

Kolejną istotną różnicą jest spiekalność, współczynnik RI w zwykłym węglu jest dużo wyższy, co sprawia, że powstawanie spieków węglowych i koksowychm, tzw żużlowanie jest dużo bardziej prawdopodobne. Spieki z kolei są groźne dla pieca, rzutują na jego prawidłową pracę i powodują usterki oraz uszkodzenia.

Tak więc stawiając na ekogroszek wybieramy przede wszystkim rozwiązanie bardziej przyjazne środowisku oraz naszym kotłom. Ekogroszek to paliwo przeznaczone do kotłów rertortowych, niskoemisyjnych wyposażonych w podajnik. Ten rodzaj kotłów emituje znacznie mniej szkodliwych substancji i związków.

To jednak nie wszystko, ekogroszek to także paliwo o wyższej wartości opałowej, zapewniając bardziej ekonomiczne spalanie a także oszczędność czasu. Większość kotłow posiada już podajnik automatyczny a wysoka kaloryczność węgla sprawia, że pożądana temperatura jest uzyskiwana szybciej a my nie musimy co chwilę odwiedzać kotłowni.