Dopasowanie węgla do rodzaju kotła.

Zarówno, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy jak również, gdy jesteśmy tuż przy jego końcu, ale także podczas okresu wiosenno-letniego, gdy ogrzewamy jedynie wodę, zadajemy sobie pytanie jaki rodzaj węgla będzie najbardziej ekonomiczny.

Jakie rodzaje pieców wyróżniamy?

Piece dzielimy w zależności od materiału grzewczego, który jest w nich stosowany. Piece węglowe zaś dzielimy w zależności od rodzaju węgla, który będziemy używać. Węgiel zaś dzielimy w zależności od sortymenu, tutaj wyróżniamy takie jak: miałowe, średnie (groszek I i II) oraz grube czyli orzech i kostka.

Rodzaje kotłów:

  • tradycyjne,
  • miałowe,

Jak dobrać odpowiednio węgiel do rodzaju pieca?

Jesteś posiadaczem tradycyjnego pieca, zatem stosuj węgiel gruby, taki jak orzech lub kostka. W tego typu piecach możemy stosować takie węgle jak orzech, oraz węgle o ziarnie w przedziale od 3 do 8 cm. Jeśli jednak jesteś posiadaczem kotła miałowego, to jak wskazuje nazwa powinieneś palić drobnym węglem o małej ziarnistości. W przypadku kotłów retortowych zastosuj groszek, ekogroszek lub brykiet.

Wyróżniamy także w przypadku pieców na węgiel kamienny te o spalaniu dolnym oraz górnym. Te z górnym spalaniem można nabyć w okazyjnych cenach, stosuje się w nich także głównie tanie paliwo. Można w nich stosować węgiel różnego rodzaju, o różnej ziarnistości a także drewno. Tutaj polecamy węgiel typu orzech, posiadający wyższą kaloryczność i nie pozostawiający dużo popiołu.