Wzrost cen węgla i surowców na światowych rynkach.

Gospodarka światowa znajduje się wciąż w stanie dużej niepewności. Analizując podwyżki cen węgla, należy mieć na uwadze sytuację na całym rynku surowców energetycznych. Ceny podlegają wpływom wielu nieoczywistym i pozaekonomicznym czynnikom jak chociażby anomalie pogodowe czy stosunki polityczne w miejscach pozyskiwania.

Co sprzyja wzrostom cen surowców?

Rosnąca inflacja oraz ożywienie gospodarcze sprzyjają wzrostowi cen. Oprócz tego ogromny wpływ na podwyżki mają ograniczenia w podaży surowców, jak również globalna transformacja energetyczna.

Dekada 2011-2020 była fatalna dla wielu surowców. Aby lepiej odzwierciedlić problem, należy cofnąć się do pierwszej dekady XXI wieku. Gospodarka w Chinach konsumuje w przybliżeniu połowę światowej produkcji węgla oraz metali przemysłowych. Z roku na rok potrafi zwiększyć zapotrzebowanie o około 10%, przyznajmy, że to dość szybkie tempo. Chiny stoją na podium błyskawicznego wzrostu gospodarczego, urbanizacji, a także liczby ludności.

Dla utrzymania wspomnianego, szybkiego tempa potrzeba coraz więcej węgla. Przez wzmożony popyt, producenci nie nadążają z wydobyciem i w konsekwencji zwiększając ceny. Powoli stabilizuje się prężność wzrostu gospodarczego. W Chinach już w drugiej dekadzie zauważalny jest spadek poniżej 10% rocznie.  Co w rezultacie wiąże się z obniżeniem popytu na surowce.

Zapotrzebowanie na surowce oraz wiele innych dóbr wyraźnie spadło w kwietniu 2020 roku, w czasie, gdy cały świat stanął w popłochu przed COVID-19. Po raz pierwszy w historii rynek finansowy zmierzył się z ujemną wyceną kontraktów terminowych na ropę naftową.

Wzrost cen węgla.

Do wzrostu cen węgla przyczyniło się kilka czynników takich jak:

  • Ożywienie gospodarcze w Chinach
  • Rekordowo wysokie temperatury Azji
  • Mroźna zima i zwiększone zapotrzebowanie na opał

Konflikt Chin i Australii był powodem problemów związanych z dostępnością surowca w Azji. Chiny nałożyły kolejne obostrzenia na import węgla z Australii. Co w efekcie oznacza komplikacje w pozyskiwaniu wysokogatunkowego węgla z Australii. To może być powodem do przekształcenia składu węgla koksującego w chińskich hutach, w zamian za gatunek z Mongolii, Kanady, USA czy Rosji. Rentowność eksportu węgla z Europy w ostatnim czasie wzrosła dwukrotnie.

Wszystkie wymienione czynniki mają wpływ na ceny węgla w Polsce. Według aktualnych prognoz w okresie zwiększonego popytu, czyli przed sezonem grzewczym stawki za tonę mogą być wyższe niż dotychczas. Rozsądnym finansowo działaniem będzie zaopatrzenie się w opał przed okresem przewidywanych zwyżek. Według prognostyk do końca przyszłego roku sytuacja na światowym rynku węgla ma się ustabilizować. Producenci zapowiadają zwiększenie wydobycia, które w efekcie powinno oznaczać zwiększoną dostępność i niższe ceny.

Aktualne ceny w naszym składzie znajdziecie na naszej stronie.