Czym różni się ekogroszek od zwykłego węgla

Jeszcze do niedawna węgiel kamienny był najpopularniejszym źródłem ogrzewania w gospodarstwach domowych. W ostatnim czasie zyskał godnego rywala, ekogroszek. I tutaj, nasuwa się pytanie, czym różni się ekogroszek od zwykłego węgla? Jeśli nie wiecie, zapoznajcie się z naszym artykułem.

Ekogroszek to węgiel?

Wiele osób uznaje ekogroszek za zupełnie inny rodzaj paliwa niż węgiel. Warto wiedzieć, że ekogroszek produkuje się z węgla kamiennego lub brunatnego, z zachowaniem odpowiednich parametrów oraz szeregu restrykcji. Węgiel kamienny został podzielony na typy, które określają jego przydatność technologiczną. Ekogroszek musi mieć większą niż 24 MJ/kg wartość opałową, niską zawartość wody i substancji niepalnych, małą spiekalność, a zawartość siarki nie może przekraczać 1%. Parametry przyczyniają się do ekologicznego charakteru paliwa oraz wygody użytkowania. Mówiąc w skrócie, ekogorszek jest węglem powstającym z wyselekcjonowanych złoży. Zastanawiacie się pewnie, dlaczego, tak jak w przypadku zwykłego węgla, ekogroszek spala się bezdymnie. Cała zasługa jest w budowie kotła z podajnikiem oraz metodzie spalania. Ekogroszek emituje mniej zanieczyszczeń.

Węgiel kopalny

Węgiel kopalny to skała osadowa złożona ze związków organicznych, wody oraz mineralnych składników nieorganicznych. W składzie są głównie pierwiastki węgla, azotu, siarki, wodoru i tlenu. Węgiel kopalny dzieli się na kilka gatunków, które określa zawartość pierwiastka węgla. W piecach domowych najczęściej stosuje się węgiel brunatny oraz węgiel kamienny. Pierwiastek węgla w węglu brunatnym opiewa między 62-75% jego składu, a kamiennego pomiędzy 75-97%. Wartość opałowa węgla kamiennego jest wyższa niż w przypadku węgla brunatnego, wynosi 16,7Mj/kg-29,4 MJ/kg, a w węglu brunatnym od 7,5 MJ/kg do 21MJ/kg.

Czym różni się ekogroszek od węgla?

Różnice widać gołym okiem, ekogroszek różni się od węgla wielkością ziarna. Mniejsze ziarna ekogroszku przeznaczone są do kotłów retortowych, które ułatwiają codzienne kontrolowanie pieca, ponieważ charakteryzują się wysokim stopniem automatyzacji. Dzięki procesowi wypiekania i przesiewania surowiec posiada o wiele mniej popiołu, za sprawą tego emituje do atmosfery mniej dwutlenku węgla i szkodliwych substancji.

Produkcja klasycznego węgla podlega mniejszym restrykcjom, w jego składzie nie znajdziemy samych wyselekcjonowanych ziaren. Inne składniki mają wpływ na obniżenie jakości opału. Węgiel składowany na zewnątrz narażony jest na większą wilgotność niż ekogroszek, szczelnie zapakowany w polipropylenowe opakowania. Poziom wilgotności wpływa na jakość paliwa, więc tym samym palenia. Mokry opał emituje groźne związki siarki do atmosfery.