Pellet to paliwo opałowe, które powstaje ze sprasowanych odpadów drzewnych: wiór, trocin i zrębów. Zazwyczaj obiera postać granulatu. Pellet to rodzaj ekologicznego paliwa, które wykorzystuje się do ogrzewania domów oraz innego rodzaju pomieszczeń. W Polsce cieszy się coraz większą popularnością, ze względu na dobre właściwości i cenę. Jakie są zalety i wady palenia pelletem?

Plusy ogrzewania pelletem

Pellet to czyste i wygodne paliwo przeznaczone do kotłów, piecyków oraz kominków. Wyróżnia się dobrą kalorycznością, wysoką wartością opałową oraz niską produkcją popiołu. Z jednej tony spalonego pelletu otrzymujemy około 6 kg popiołu – mało prawda? Otrzymany popiół uznaje się za wartościowy, ponieważ zawiera niepalne związki mineralne. Kolejną zaletą jest to, że pellet zalicza się do odnawialnych źródeł energii.

Przechowywanie paliwa to kolejny atut, biopaliwo pakowane jest w wygodne kilkunastokilogramowe worki dostarczane na paletach. Co ważne, surowiec nie ulega samozapłonowi. Można bezpiecznie składować go w komórkach, garażu czy pod wiatą. Pellet nie wchłania wilgoci, to kolejna, niezaprzeczalna zaleta surowca. Dzięki temu nawet przy długim przechowywaniu biopaliwo nie traci swoich właściwości. Można więc zrobić zapasy na kilka sezonów grzewczych.

Dodatkowo to ekologiczne paliwo ma zdolność cieplną na poziomie 4,4kW/kg. Wytwarza ciepło równe 4,9 kW/kg. Podczas spalania do emisji trafiają niewielkie ilości substancji smolistych, to dobra informacja dla środowiska.

Kolejną z zalet jest cena. Pellet zapewnia wygodne ogrzewanie, które nie obciąża portfela. Czysta kotłownia, wygodne i bezpieczne palenie i niska cena. Czy można chcieć więcej?

Wady ogrzewania pelletem

Jak widzicie, zalet jest dość sporo. Czy pellet ma wady? Dla niektórych użytkowników problemem może być fakt, że piece na pellet wymagają systematycznego czyszczenia. Chociaż ten „problem” pojawia się również przy innego rodzaju kotłach na paliwa stałe. Za minus możemy uznać konieczność zakupu odpowiedniego urządzenia. Piec do ogrzewania pelletem musi być do niego przystosowany. To wiąże się z niemałą inwestycją, pamiętajmy jednak, że jednorazową. Należy mieć na uwadze, że inwestycja się zwraca. Piece dostosowują automatyczne spalanie paliwa do potrzeb budynku. Przy odpowiednim ustawieniu kotła nie tracimy opału. Dobrą alternatywą dla tradycyjnych kotłów są kominki na pellet.

Podsumowując, jeśli możemy pozwolić sobie na większą inwestycję, piece na pellet są bardzo dobrym wyborem. Łączą ekologie z ekonomicznym działaniem.