Jak sprawdzić czy pellet jest dobrej jakości?

Coraz więcej Polaków chce mieć wpływ na ekologię. W trosce o życie przyszłych pokoleń kształci się w dziedzinie problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Za sprawą tego wiele osób szuka alternatywy dla drewna lub węgla opałowego. Jednym ze źródeł czystej energii jest pellet. Aby nie dać się oszukać, warto kupować paliwo z zaufanego źródła. Jak sprawdzić, czy pellet jest dobrej jakości? Odpowiadamy.

Zacznijmy od podstaw – czym jest pellet?

Pellet to paliwo opałowe, które powstaje ze sprasowanych pod ciśnieniem odpadów drzewnych m.in. trocin, zrębów czy wiórów. Występuje w postaci granulatu. Pellet może pochwalić niską wilgotnością, wartością opałową na miarę drewna oraz niewielką ilością popiołu. Chcąc opisać go w jednym zdaniu, pellet to wydajne ciepło zamknięte w granulkach.

Cechy dobrej jakości pelletu

Do głównych zalet tego rodzaju paliwa zalicza się oszczędność, wygodę w użytkowaniu oraz to, że jest ekologiczny. Zapewne właśnie z tego względu, potencjalny użytkownik zwraca na niego uwagę. Jednak, aby jego działanie było prawidłowe i wystarczalne do ogrzania domu przez całą zimę pellet powinien być dobry jakościowo. Część tych cech widać gołym okiem. Pellet powinien mieć kawałki o jednakowej wielkości, gładką powierzchnię, emitować niewielką ilość popiołu i tonąc w wodzie. Jego kolor musi przypominać czyste drewno, a ciężar właściwy wynosić około 0,65 kg/l. W składzie nie powinno być sztucznych dodatków ani dużej ilości pyłu. Co więcej, zawartość wody nie może być wyższa niż 12 procent.

Jak sprawdzić czy pellet jest dobrej jakości?

Po zapachu

Podczas spalania powinniśmy wyczuwać zapach palonego drewna. Inna woń może sugerować, że paliwo powstało z odpadów np. starych mebli, na których pozostał klej, farby lub inne zanieczyszczenia.

Po kolorze

Pellet powinien wyróżniać się jednolitym kolorem drewna. W zależności od jego gatunku barwa może się zmieniać. Pellet z drzew iglastych ma jasny kolor. Ciemny barwą wyróżniają się granulki z drzew liściastych typu dąb czy buk. Inne odcienie drobin świadczą o użyciu farb, laminatów czy resztek plastiku.

Ciężar właściwy

Ciężar właściwy pelletu uzależniony jest od siły, z jaką był sprasowany. Odpowiedni ciężar właściwy mieści się w granicach 0,6-0,7 kg/litr. W prosty sposób można samodzielnie obliczyć jego wartość. Potrzebujemy wyłącznie wagi, litrowego pojemnika, wody oraz pelletu. Na początku musimy poznać wagę pustego pojemnika, kolejno wagę pojemnika napełnionego wodą oraz pojemnika wypełnionego pelletem.

Można obliczyć ją na podstawie wzoru:

CW [kg/l] = (waga pojemnika wypełnionego pelletem – waga pustego pojemnika) / (waga pojemnika wypełnionego wodą – waga pustego pojemnika).

Skład pelletu

Pellet, który nie zawiera sztucznych dodatków, rozpada się pod wpływem wody. W ramach testu należy umieścić pellet w pojemniku z wodą i odczekać kilka minut. Jeśli po tym czasie pellet rozpadnie się, można uznać, że nie zawiera sztucznych dodatków. Jeśli nie ulegnie rozpadowi, może to świadczyć nie tylko o sztucznych dodatkach, ale także dużej zawartości wody.

Warto postawić na zakup ze sprawdzonego źródła. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na certyfikaty, które świadczą o jego wysokiej jakości.