Czym zastąpić miał węglowy?

Od 2020 roku w Polsce obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży miału węglowego. Decyzja poparta jest jego szkodliwym działaniem na środowisko. Paliwo emitowało bardzo wysokie zanieczyszczenie środowiska oraz smog. Co więcej, przez dużą zawartość popiołu oraz wilgoci, było także mało efektywne. Wielu użytkowników spotkało się z problemem, czym zastąpić miał węglowy. Na szczęście rynek jest pełen lepszych alternatyw!

Szukając alternatywy dla miału węglowego, bierzemy pod uwagę paliwa stałe o lepszej efektywności oraz wpływie na środowisko naturalne. Rynek oferuje kilka rodzajów eko rozwiązań, między innymi ekogroszek, ekomiał, orzech węglowy czy pellet. Które z nich są najbardziej ekonomiczne i ekologiczne?

Ekomiał

Ekomiał to ekologiczny opał uzyskiwany w procesie kruszenia ekogroszku. Dedykowany do pieców domowych z podajnikiem ślimakowym lub do pieców przemysłowych. Paliwo powstaje podczas kruszenia węgla, następnie przesiewaniu go na odpowiednie frakcje. Proces pozwala uzyskać zmielony węgiel, który od zwykłego miału węglowego różni się niższą zawartością popiołu oraz wyższą kalorycznością. Do jego zalet zalicza się wysoką wydajność oraz niewielką ilość produkowanego popiołu. Co więcej, można go łączyć np. z ekogroszkiem, to atut w czasie intensywnych mrozów. Ekomiał to paliwo niskokaloryczne.

Ekogroszek

Świetną alternatywą dla miału węglowego może być ekogroszek. Ten starannie wyselekcjonowany węgiel kamienny charakteryzuje się niską wilgotnością oraz małą ilością popiołu. Co więcej, ekogroszek jest niezwykle wydajny, a jego kaloryczność uzależniona jest od wybranego produktu – mieści się w przedziale 24 a 29 MJ/kg, czyli o co najmniej kilkanaście procent więcej od miału węglowego. Ekogorszek to paliwo bardziej ekologiczne i efektywne. Ta alternatywa nie wymaga wymiany kotła, można używać go w piecach na miał. Trzeba jednak mieć na uwadze inną charakterystykę spalania i z umiarem dokładać porcje.

Orzech węglowy

Kolejny produkt pochodzący z węgla kamiennego. Właściwości orzecha są bardzo zbliżone do ekogroszku, opał cechuje się kalorycznością do 27 Mj/kg, niską zawartością popiołu i siarki oraz niską wilgotnością. Bez przeszkód można palić nim w każdym rodzaju kotła na paliwo stałe. Wybierając go na alternatywę miału węglowego, nie ma potrzeby inwestowania w nowy piec lub instalację grzewczą. Aby palić nim efektywnie, wystarczy zaznajomić się z jego charakterystyką spalania.

Pellet

Pellet, czyli paliwo stałe w formie granulatu pozyskiwane z biomasy, a dokładniej z odpadów drzewnych. Produkcja paliwa jest neutralna dla środowiska, zarówno pod wpływem emisji CO2. Ten rodzaj opału najchętniej wybierany jest przez osoby, którym zależy na najmniejszym negatywnym wpływie na środowisko oraz na wydajnym spalaniu. Kaloryczność pelletu jest porównywalna do miału węglowego, tym samym wydajność grzewcza utrzymuje się na podobnym poziomie. Niemniej jednak pellet wygrywa pod względem efektywności spalania. Charakteryzuje się niską zawartością popiołu oraz wilgotnością. Do palenia pelletem konieczne jest zastosowanie specjalnego kotła. Jednak zarówno pod kątem efektywności oraz optymalizacji wydatków, inwestycja jest opłacalna.