Skąd obecnie tak wysokie ceny węgla?

W 2021 roku obserwowaliśmy rekordowy wzrost cen węgla. Rok 2022 przynosi dalsze podwyżki cen surowca wywołane głównie przez sankcje na import z Rosji. Aktualne ceny węgla pobijają historyczny rekord, nigdy nie były tak wysokie.

Cena węgla nigdy nie była tak wysoka

Taka sytuacja na rynku surowców energetycznych nie miała jeszcze miejsca w historii. Cena za tonę węgla w portach ARA wzrosła o 31%, przekroczyła 400 dolarów. Skok jest wręcz zaskakujący, ponieważ stawka to ponad 100 procent więcej niż na początku bieżącego roku. Już w 2021 roku odczuwaliśmy 40% podwyżkę cen, w zależności od regionu oraz rodzaju surowca, tony wahały się od 700 do 2000 zł.

Ceny węgla w 2022 roku

Jedna trzecia Polaków ogrzewa swoje domy węglem. Zaraz po ogrzewaniu sieciowym, to najczęściej wybierane źródło ciepła. Trzeci w rankingu jest gaz ziemny. Powodem tak dynamicznych wzrostów jest głównie sytuacja na Ukrainie. Świat zachodni nałożył sankcje na Rosję, która może ograniczyć lub powstrzymać eksport surowców na teren Europy. Unia Europejska importuje około 40% węgla z rosyjskich kopalń. Ceny węgla zmieniają się z dnia na dzień.

Ostra redukcja cen uprawnień do CO2

Podwyżki cen węgla to nie tylko konsekwencja związana z popytem na wszystkie surowce energetyczne. Kolejny skutek to ostra redukcja cen uprawnień do CO2. Z początkiem marca doszło do załamania, poziom sięgający do 97 euro za tonę, spadł poniżej 80 euro. Nie trzeba eksperta, by stwierdzić, że gospodarka nie wytrzyma tak wysokich cen ogrzewania oraz prądu. Obniżka cen praw do emisji dwutlenku węgla powoduje, że węgiel gwałtownie staje się atrakcyjnym cenowo surowcem do produkcji prądu. To dobra informacja dla polskiej energetyki.

Wzrosty na giełdzie

Wysokie ceny węgla szybko odbiły się na notowaniach polskich spółek na giełdzie, które posiadają aktywa węglowe. Popyt został zwiększony, a surowiec stał się rozchwytywany na rynku. Akcje odpowiednio rosną, przez co większość spółek ma powód do zadowolenia. Akcje kopalń i koncernów energetycznych notują ostre wzrosty.

Czy węgiel będzie jeszcze drożał?

Niestety, wszystko wskazuje na to, że tak. Patrząc przyszłościowo, wydobycie węgla będzie spadać, a branża energetyczna w dużej mierze nadal opiera się na węglu. W konsekwencji cena surowca będzie dalej utrzymywać się na wysokim poziomie. Na początku 2022 roku odnotowaliśmy gwałtowny spadek produkcji energii ze źródeł odnawialnych, przez co wzrosło zapotrzebowanie na energię ze źródeł konwencjonalnych. Na rynku można zaobserwować deficyt węgla, który nie jest powiązany ze spadkiem popytu. Wydobycie węgla w Polsce spada z roku na rok. Eksperci prognozują, że w 2024 roku nastąpi rekordowe zapotrzebowanie na surowiec.

Wojna na Ukrainie ma znaczący wpływ na ceny węgla. Nie do końca wiadomo czy wydarzenia będą mieć istotny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne. Rosja ma pokaźny udział w imporcie węgla oraz gazu do Unii. Specjaliści prognozują, że ekspansja wojsk rosyjskich wywoła dalszy wzrost cen węgla.